Vinç Barası Nedir? Vinç Barası Sistemi Ne İşe Yarar?


  • Vinç Barası Nedir? Vinç Barası Sistemi Ne İşe Yarar?

Vinç barası, gezer tavan vincine güç sağlamak için kullanılır. Bara kılavuz rayı (güç kaynağına bağlanan sabit parça) ve toplayıcı olmak üzere iki parçadan oluşur.

Vinç barası, gezer tavan vincine güç sağlamak için kullanılır. İki parçadan oluşur; bara kılavuz rayı (sabit parça, güç kaynağına bağlanır, ortak ray 4,5 m/adet veya 6 m/adet tek uzunlukta bağlanır) ve kollektör (kayar parça, üzerinde kayabilir) veya kızak rayında ve bakır şerit ile temas halinde güç almak için, kolektör ile mobil motora bağlantı sağlamak için kullanılır).


Vinç Bara Sistemi Aksesuarları

■    Güç Rayı

■    Akım Alıcı

■    Karbon Fırça

■    Orta Güç Besleyici

■    Askı Kelepçesi

■    Çekme Kolu

■    Gerilimi Sonlandır

Vinç Barası Avantajları

    Kurulum ve bakım basit ve kolaydır.

    Şiddetli yağmur, kar, don gibi en zorlu iklim koşullarında bile emniyetli, güvenilir.

    Isıyı hızla dağıtırken mükemmel elektrik iletkenliği.

    Düşük empedans, minimum hat kaybı.

    Yüksek elektrik iletkenliğine ve aşınma direncine sahip grafit fırça

    Uzun kullanım ömrü

Vinç Barası Kalite Ölçümü

■    Karbon fırça ömrü - sarf malzemesidir ve sürüş mesafesi ekipmanın bakım süresini etkiler.

■    Vinç barası kabuk kalitesi - sıcaklık, çevre vb. ile ilgilidir.

■    Mevcut toplayıcı performansı - temel olarak çark ömründen, dönüş çarkı tasarımından ve toplayıcının çeşitli ortamların kullanımını karşılayıp karşılamadığından.

■    Vinç barası genleşme sorunu - Vinç barası uzunluğu 100 metreden fazla olduğunda genleşme sorununu göz önünde bulundurun.

■    Gerilim düşüşü sorunu - gerilim düşüşü çeşitli bakır şerit uzunluklarına göre farklılık gösterir  .

Vinç Barası Bakımı

Vinç barasının güvenliği normal çalışma sırasında düzenli olarak kontrol edilmelidir, çünkü elektrikli ekipman her sanayi ve madencilik işletmesinin ana üretim aracıdır ve en ufak bir hata fabrikanın üretim verimliliğini doğrudan etkileyecektir. Vinç barasını incelerken her 6 metrede bir ek yerinde gevşeklik veya kopukluk olup olmadığını kontrol edin. İletkeni kontrol ederken hareketli parçanın esnek olup olmadığını, gergi yayının yorulup yorulmadığını, fırçanın aşınmış olup olmadığını vb. kontrol edin. Vinç barasının iletkenliği ve iletkenin izleme performansı zamanla ayarlanmalıdır).

Vinç Barası

Ekipman yenileme döneminde iletken fırça rulosunun aşınmasını kontrol etmek için iletkenler kanaldan çıkarılır. Fırça uzantısının belirtilen etkin uzunluktan az olması durumunda, zamanla değiştirilmesi gerekir. Kılavuz silindiri ciddi şekilde deforme olduğunda, iletkenin düzgün çalışması ve fırçayla iyi temas etmesi için değiştirilmesi gerekir, ayrıca nedenini de kontrol etmemiz gerekir. Güvenlik hattının tüm bileşenleri arasında normal şekilde aşınacak tek parça fırçadır.


Asma Vinç Elektrik Barası

Yıldırım Vinç size dikişsiz vinç barası, tek kutuplu vinç barası, çok kutuplu bara ve komple vinç barası sistemi vb. sağlayabilir. Genel olarak konuşursak, tek kirişli gezer vinçte kullanılan dikişsiz vinç barası, çift kirişli gezer vinçte kullanılan tek kutuplu vinç barası, çok kutuplu bara esas olarak küçük akım uygulamalarında ve alanın gerekli olduğu yerlerde kullanılır.

vinç , baralar , barası , bakım , nedir

Yorum Yap

Not: Html Kullanılamaz!